A nemrég történt tömeges madármérgezés eredményei szerint soha nem látott mennyiségű mérget használtak, ráadásul az egyik legveszélyesebb fajtából

Megosztás

Júniusban minden eddiginél nagyobb méretű ragadozómadár-mérgezés történt Turánál. Több mint száz mérgezett csalétek és félszáz mérgezett állat, 96%-ban védett madár teteme került elő néhány nap alatt, majd a következő egy hónapban 246 találatot jegyeztek fel, és összesen húsz kiló, erős idegméreggel átitatott húst találtak. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület friss közleményében azt írja, megjöttek a turai tömeges mérgezés első laboreredményei, így a használt méreganyagról és annak koncentrációjáról is vannak már részletes adatok.

„Akár 158 ember halálához, 158 ezer barna rétihéja pusztulásához vagy a parlagi sas teljes világállományának megmérgezéséhez elegendő hatóanyag is lehetett azokban a csalétkekben, amelyeket természetvédők távolítottak el az elmúlt hetekben a turai vadászterületről”

– írják.

Az anyagról a NÉBIH szaklaboratóriumaiban elkészültek az első minták patológiai és toxikológiai elemzései. A közlemény szerint az eredmények igazolták a szakemberek várakozását, és

az egyik legveszélyesebb méreganyaggal, a karbofuránnal történt szándékos mérgezést mutatták ki.

Ráadásul ez nem az első eset, ugyan ezen a környéken 2010-ben is hasonló bűntényt követtek el. Viszont a most kimutatott koncentrációk sokkolták a szakembereket, hiszen az egyes csalétkekben talált 6000 mg/kg értéket meghaladó, és az egyes barna rétihéjákból kimutatott 60 mg/kg értéket megközelítő koncentrációk minden eddigi esetet sokszorosan felülmúltak.

Az egész Európai Unióban már 2008-ban betiltották a karbofurán tartalmú rendkívül mérgező vegyületnek a növényvédelmi célú felhasználását (gerinces állatok szándékos mérgezésére természetesen sosem volt legális a felhasználásuk).

Kapcsolódó cikkek